Motywacja, mobilizacja i… Pomodoro technique

Brak motywacji, mobilizacji, entuzjastycznego, systematycznego podejścia do nauki języków?

Chciałabym zaprezentować Wam jedną z technik zwaną POMODORO TECHNIQUE, która może pomóc to zmienić.

Zdjęcie z oficjalnej strony: http://pomodorotechnique.com

Na czym polega technika Pomodoro?

W systemie Pomodoro dzielimy swój czas pracy na 25-minutowe okresy, każdy z nim określamy mianem jednego pomodoro (25 minut = jedno Pomodoro). W czasie „jednego pomidora” wyznaczamy sobie zadanie do wykonania.

W trakcie 25-minutowego Pomodoro nie rozpraszamy się na podróże do kuchni               w poszukiwaniu jedzenia, na odwiedzanie Facebooka czy oglądanie memów z kotkami. W tym czasie zajmujemy się tylko i wyłącznie konkretnemu zadaniu przeznaczonym na czas Pomidora 🙂

Zasada Pomodoro jest prosta:

Pracujemy w rytmie 25 minut nauki (Pomodoro), potem 5 minut przerwy; po czterech Pomodoro następuje dłuższa przerwa (ok. 15 minut).

Dlaczego technika Pomodoro?

1) Technika „Pomidora” pozwala lepiej zagospodarować czas i pomaga się skupić. Wiemy na przykład, że dane zadanie zajmie nam „cztery pomidory”. To przybliża nam koniec zadania  i zwiększa mobilizację – na horyzoncie widać upragniony cel.

Tomato, Red, Fruit, Vegetables, Food

2) Pomodoro wyznacza rytm pracy, porządkuje chaos i zwiększa naszą produktywność. Unikamy frustracji związanej z np. internetową prokrastynacją („Minęły już 3h, a ja ciągle nie napisałem wstępu do pracy licencjackiej”).

3) „Pomidor” oddziela czas pracy/nauki od czasu wolnego, niezagospodarowanego. Czas wolny po wykonaniu 25minutowego zadania smakuje jak nagroda za efektywnie zrealizowane zadanie i samozadowolenie, że udało nam się zmobilizować.

Dla mnie zagrożeniem efektywnej pracy i źródłem rozproszenia były moje skrzynki pocztowe, strony społecznościowe (Facebook, Instagram itd.) Odkąd zdecydowałam, że podczas twórczej pracy do nich nie zaglądam, udało mi się zaoszczędzić w ten sposób mnóstwo czasu i uwagi.

Wskazówka: Zapisz, co cię najbardziej rozprasza, a potem to wyeliminuj z otoczenia w momencie intensywnej nauki lub pracy. Unikniesz wtedy zagrożeń 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=CT70iCaG0Gs

Oficjalna strona: http://pomodorotechnique.com/

Z pomidorowym pozdrowieniem,

A.

 

 

9 myśli w temacie “Motywacja, mobilizacja i… Pomodoro technique

  1. Stosuję tę technikę od lat – początkowo nawet nie wiedziałam, że ma jakąś nazwę i ktoś ją wymyślił 😉 Tak po prostu lepiej i efektywniej mi się pracowało – do pół godziny intensywnej pracy i krótka przerwa na kawę, wyjście na powietrze czy chociaż postanie przy oknie 🙂

  2. Uwielbiam tą technikę – stosuję ją przy niektórych projektach – tych które wymagają większego skupienia i są bardziej wymagające. Jakiś czas temu pisałam też o tym u siebie na blogu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.